logo
:
:

TISKOVKA: TRENÉR BALCÁREK VĚŠTÍ TUHÝ BOJ O ZÁCHRANU A JEŠTĚ BY SI PŘÁL ÚTOČNÍKA

OBSAHUJE VIDEO - Nový ročník F:NL je již doslova za humny, a tak se na Městském stadionu sešli zástupci vedení i hráčské kabiny, aby přítomným novinářům představili, jak si vítkovický fotbal vede a s jakými vizemi do sezóny 2019/2020 vstupuje.


V zaplněném presscentru Městského stadionu v Ostravě se sešla početná skupina novinářů, kterým byli tiskovým mluvčím Martinem Hruzíkem představení kluboví představitelé. Mezi nimi tradičně nechyběl předseda představenstva MFK Vítkovice a.s. Mgr. Pavel Filipčík, trenér Jiří Balcárek a kapitán David Mikula. Ukázat se přišly také dvě posily – záložník Jan Suchan a staronový hrot Marián Kovařík.

Po krátkém přivítání a úvodu si vzal slovo předseda představenstva, který se ještě vrátil k uplynulému ročníku a nastavil nová očekávání. "Chtěli jsme se zachránit, což trenéři nejenže splnili, ale osmým místem i předčili naše očekávání. Teď si tedy dáváme za cíl hrát střed tabulky, pokud to bude možné tak někde mezi pátým a osmým místem," přeje si Mgr. Pavel Filipčík.


Na rozdíl od zástupce vedení klubu, trenér Jiří Balcárek útok na horní pozice určitě nevyhlašuje: "Minulá sezóna je historií, už se k ní nemůžeme vracet. Musíme se soustředit na aktuální ročník, který bude hodně dlouhý a určitě ne jednoduchý. Odešla nám spousta hráčů, skončili Januška, Končal, Pašek, jenž chtěl být blíže rodině... Také Vasiljev, jenž se vrátil do Slovácka a teď hrál patnáct minut na Spartě, což je pro nás taková odměna, že jsme mu k tomu mohli dopomoci. Nepokračuje ani Miker a Mišinský, do Baníku se vrátili Celba s Kaločem. V podobě minutáže, kterou zmínění hráči odehráli, je to pro nás obrovská ztráta. Společně s nimi navíc odešla také zkušenost a nějakých skoro dvacet gólů," začal výčtem odchodů vítkovický kouč.

Ve Vítkovicích tak museli tvořit nové mužstvo, ke kádru druholigového ostravského klubu se přidalo na přestup či hostování hned sedm nových tváří. "Až na výjimky přišli hráči s minimem zkušeností z FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Nejprve Michal Stříž, který může hrát levého obránce či záložníka, působil v Třinci a Opavě, osobně jej znám ze Sigmy. Jeho chceme vrátit tam, kam si myslíme, že patří. Dominik Martišiak přišel ze Senice, v létě jej koupil Baník, u nás bude hostovat, stejně jako další mladý Baníkovec Lukáš Kania. Kubu Matouška jsem sledoval delší dobu, jedná se o křídelního hráč, který je schopný přejít jeden na jednoho. Byl na zkoušce Opavě, takže jsme museli čekat a těší mne, že jsme jej nakonec získali. Zpět z hostování v Petřkovicích se vrátil Ondřej Moučka. Nováčkem je u nás také David Klusák, jenž může alternovat na více postech v obraně i záloze. Mariána Kovaříka asi není potřeba představovat, ve Vítkovicích již působil. A nakonec Honza Suchan, ten má již něco za sebou, hodně krát jsem jej viděl a líbil se mi. Jsem rád, že se nám jej podařilo přivést," vysvětil k nově příchozím trenér Balcárek.


Vítkovického trenéra hlavně těší, že se podařilo udržet obranu. "Z defenzívy odešel jen Celba, kterého by měli nahradit nově příchozí, jinak to zůstalo stejné, takže jsem rád, že se nám obranná fáze nerozbila. Horší je to směrem dopředu. Od Suchana si slibuji zkušenost, že ubude zbytečných ztrát, kterých jsme se v posledních zápasech nedokázali vyvarovat. Kádr jsme uzavřeli, ale ještě pořád vidíme prostor pro jednoho či dva hotové hráče, kteří by měli pozvednout kvalitu a pomáhat mladým." Jednat by se mělo hlavně o hrotového hráče, který Vítkovicím chyběl už na jaře. "Během přípravy jsme si nevytvářeli moc šancí, proto bych chtěl ještě alespoň jednoho útočníka. Nemůžeme jít do mistrovských utkání jen s jediným čistokrevným hrotem na soupise. Jsme v kontaktu s prvoligovými kluby, ale často mají nedostatek. Útočníci zkrátka nejsou."

Ostravskému celku se příliš nevyvedly přátelské zápasy, byť výhra nad Olomoucí byla velmi překvapivá. "První dva týdny jsme se soustředili hlavně na kondici. Hráli jsme dva zápasy týdně, protože jsme věděli, že vzhledem k velkému počtu změn potřebujeme, aby se mužstvo sehrálo. Celkově jsem ovšem nebyl spokojen, ze sedmi zápasů jsme jen dvakrát vyhráli. Sice jsme v generálce porazili Uničov, ale jak jsem hráčům říkal, soupeř měl dvě stoprocentní šance v první půli. Na pátek se musíme připravit úplně jiný způsobem," vyhlíží start soutěže lodivod Jiří Balcárek.

"Hodně sleduji jiná mužstva a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU dobře znám. Pro nás bude klíčový úvod soutěže, kdy přivítáme Chrudim, jedeme do Jihlavy a hostíme nováčka z Vyšehradu. Když se podívám, jak se mužstvo obměnilo, tak musím přiznat, že nás čeká tuhý boj o záchranu. Nemůžeme se vznášet v oblacích založených na předešlém úspěchu. Máme určité finanční možnosti, čemuž odpovídá složení kádru. Opět bude vše založené na týmové spolupráci a nikoliv na individualitách. Chceme vyhrát každý následující zápas, ale nebude to jednoduché."


Stejně jako loni, tak i při svém druhém roce na lavičce MFK se šestačtyřicetiletý kouč bude moci opřít o zkušenosti kapitána Davida Mikuly, jenž ve svých 36 letech prodloužil smlouvu. Na tiskové konferenci tak padla otázka, zdali to pro něj bylo těžké rozhodování. "Ani ne. Cítil jsem podporu rodiny, což je nejdůležitější. Šlo tedy jen o to, zdali o mne bude mít zájem trenér a vedení. Naštěstí tomu tak bylo a byli jsme rychle domluveni," vysvětlil zkušený stoper, který se vyjádřil také k přípravě. "Jednalo se o jednu z nejkratších příprav, co jsem zažil. Čtrnáct dní pauza, pak zpět na trávník. Přišlo hodně hráčů, ale myslím, že všichni skvěle zapadli. Kabina funguje, ale vše se bude odvíjet od výsledků," dodal David Mikula. Společně s ním v MFK Vítkovice podepsali nové smlouvy také Jan Matěj, Václav Cverna, Martin Motyčka, David Simkanič, Matěj Praus a Ondřej Moučka.

Slovo dostali také dvě nové tváře. Jednou z nejvýraznějších posil osmého celku uplynulé sezóny je bezesporu Jan Suchan. "Přípravu jsem začal v Opavě, ale tam jsme se tak nějak nedomluvili. Vše pak bylo na manažerovi a s blížícím se startem sezóny mi zavolal, že by byl zájem z Vítkovic. Na rozdíl od některých jiných hráčů jsem nechtěl čekat, jestli se někdo zraní či bude jiná příležitost, chtěl jsem mít co nejdříve jasno. Rád bych odehrál co nejvíce zápasů a Vítkovicím pomohl se vyhnout tuhému boji o záchranu, který jsem loni zažil v Karviné," doplnil hráč hostující z Plzně.

Jako poslední dostal slovo navrátilec Marián Kovařík. "Jsem rád, že jsme se domluvili a mohu opět navléct vítkovický dres," začal urostlý útočník, jenž se poprvé prosadil v páteční generálce s Uničovem, Vítkovice vyhrály 2:0. "Na první gól jsem dlouho čekal, takže jsem rád, že to konečně vyšlo. Tento týden mi to tam docela padá, takže se nemůžu dočkat startu F:NL," rozesmál přítomné s vysvětlením, že měl na mysli góly na tréninku, Marián Kovařík.

Jeho tým odstartuje nový ročník soutěže již tento pátek, kdy do Ostravy přijede Chrudim.

VIDEOZÁZNAM Z TISKOVÉ KONFERENCE:

 

(Vloženo 17.07.19)


 

zpět