:
:

BLESKOVKY

ANI DOBRÝ VÝKON NEODVRÁTIL PRVNÍ JARNÍ PORÁŽKU: VÍTKOVICE - ČESKÉ BUDĚJOVICE 1:2

Do Ostravy přijel jasný lídr tabulky, který na jaře vyhrál všechna utkání, i tak proti Českým Budějovicím fotbalisté Vítkovic podali dobrý výkon, který však nestačil k odvrácení první jarní porážky. Hráči v modrobílém se však nemají za co stydět.

I když šlo již o šesté jarní utkání, tak chladnější počasí na Městském stadionu v Ostravě nepanovalo snad ani první březnový pátek. Přesto si na vítkovický svatostánek našlo cestu pět stovek diváků zvědavých na to, jak si družina Jiřího Balcárka poradí s lídrem soutěže, který vyhrál všech pět jarních zápasů. Vítkovický trenér navíc mohl počítat jen s velmi okleštěnou sestavou, kdy oproti Třinci navíc ještě chyběl Roman Holiš, jenž pyká za osmou žlutou kartu. Největší starosti však stále panují kolem postu útočníka, kterého se opět zhostil Filip Kaloč.

Od úvodních minut ukazovali Českobudějovičtí svou zkušenost a drželi míč, pozorná obrana domácích jim ale dobře odolávala. Většina útoků šla po pravé straně a po jednom z nich se hosté málem mohli radovat, po zpětné přihrávce ovšem Cavošovu ránu zblokoval Mikula těsně vedle. Modrobílí hrozili zejména z brejků, na konci prvního z nich Vasiljev ale mířil vedle a při druhém po individuální akci orazítkoval Januška břevno lídra F:NL. Třetí nadějný brejk vybojoval dobrým obraným zákrokem Motyčka, který následně potáhl míč směrem k soupeřově brance, přihrál do leva Vasiljevovi, jeho centr ale tísněný Pašek nedokázal vměstnat mezi tři tyče. Mezitím se hosté prezentovali jen povedenou pumelenicí Grajciara, ale i tu domácí obránci zblokovali a byl z toho jen roh.

Zkušená sestava Českých Budějovic ale oplývala trpělivostí a pořád hrála svou hru, což se nakonec vyplatilo. Neatakovaný Grajciar se s míčem blížil k pokutovému území, tvrdě vypálil a brankář jeho Květon dokázal jeho ránu jen vyrazit, svou šanci však vycítil David Ledecký a míč pohotově dorazil do sítě - 0:1. Brankář MFK dělal, co mohl, aby útočníkovi Dynama nedovolil skórovat, ale vysloužil si jen žlutou kartu. Nejlepší střelec soutěže navíc musel být ošetřen. Ještě hůř bylo pro Vítkovice v osmatřicáté minutě, kdy po standardní situaci byl míč sice napoprvé odvrácen, přesto Kladrubský uvnitř pokutového území vyslal krátký vysoký centr, jenž doklepl do sítě Pavel Novák - 0:2. Stav se již do poločasové přestávky nezměnil.

Ještě před začátkem druhé pětačtyřicetiminutovky diváci velkým potleskem přivítali na hřišti velkou osobnost vítkovického fotbalu - Jaroslava Zápalku, který příští týden oslaví své jednašedesátileté narozeniny a z rukou předsedy představenstva Mgr. Pavla Filipčíka obdržel kromě gratulací a dárku také dres. A protože jedna brankářská legenda je málo, poděkování za odvedené služby se dočkal také Pavel Průša, který ve zlatých časech vítkovického fotbalu tvořil se Zápalkou brankářskou dvojici, i on se dočkal potlesku, poděkování a dárku z rukou člena představenstva Romana Galače. Pak se ale již musel vrátit na lavičku Českých Budějovic, kde v současnosti působí jako trenér brankářů.

Prvních deset minut však na mokrém trávníku nic významného neviděl, až pak Vítkovičtí fotbalisté lídra tabulky zatlačili, získali standardku a v rychlém sledu také tři rohové kopy, nebezpečné zakončení z toho však nevzešlo. Potlesk si ale vysloužilo individuální zakončení Paška, který si zpracoval centr z hloubi poule sám pro sebe a z otočky vypálil jen kousek vedle pravé tyče. Vítkovice se snažily se zápasem něco udělat a hrály dost vysoko, což vyhovovalo brejkům černobílých. Jeden z rychlých útoků táhl Kladrubský, Květon musel na zem, míč vyrazil a po dorážce Ledeckého a teči skončil vysoko nad. Později vlétl do vápna Provod, ale jeho ránu dokázal Květon vykopnout. Gólem neskončila ani pumelenice Ledeckého, i tu dokázal připravený vítkovický brankář vyboxovat.

Domácí fotbalisté se snažili, ale ne a ne se dostat do pořádného zakončení. To přišlo až čtvrt hodiny před koncem, kdy po centru Celby z pravé strany na zadní tyči hlavičkoval Pašek a Staněk jen tak tak dokázal míč udržet před brankovou čarou. Trenér Balcárek poté ještě prostřídal, takže k již čerstvému Prausovi se na hřišti ještě přidali Ožvolda a Bzirský. Do útoků se již zapojoval i kapitán Mikula, touha po zvratu byla patrná. Ale byli to naopak Budějovičtí, kdo mohl skórovat, to by ovšem nesměl ve vápně Táborský tolik otálet a nebýt připraven o míč Prausem.

Drama přinesla 82. minuta, kdy po přímém kopu z pravé strany první rána Michala Surzyna byla zblokována, ale ta druhá pod břevno již znamenala snížení na 1:2. Fanoušci modrobílých na tribuně roztáli a mohutně začali svůj tým povzbuzovat. Projevilo se to také na hřišti, na obranu hostů se valil jeden útok za druhým. Staňka pak pořádně protáhl ranou z dvaceti metrů Praus. Českobudějovičtí se soustředili již jen na obranu a hra byla značně kouskovaná, domácí fotbalisté nespokojeni s některými výroky sudího Berky navíc inkasovali další žluté karty a tak se příliš nehrálo. Poslední šanci prvního utkání 22. kola F:NL měl Bradndner, leč skvěle vyběhnutého Květona nepřekonal. Více se toho ve dvou nastavených minutách nestalo a České Budějovice si tak z Ostravy odvážejí všechny tři body.

MFK VÍTKOVICE - SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE 1:2 (0:2)
Branky: 82. Surzyn - 32. Ledecký, 38. Novák. ŽK: Květon, Celba, Surzyn, Mikula, Pašek - Novák. Rozhodčí: Berka - Pospíšil, Kotalík. Diváci: 560.
Vítkovice: Květon – Celba, Mikula (C), V. Cverna, Surzyn – Pašek, Motyčka (63. Praus), Matěj, Vasiljev – Januška (77. Ožvolda) – Kaloč (77. Bzirský).
Budějovice: Staněk – Kladrubský (C), L. Havel, P. Novák, Helešic (90+2. Šplíchal) – Čavoš, Javorek – Martan (88. Brandner), Grajciar (77. Táborský), Provod – Ledecký.