:
:

BLESKOVKY

BALCÁRKŮV TÝM VEZE ZE SEVERU ČECH PRVNÍ BOD Z VENKU: ÚSTÍ - VÍTKOVICE 1:1

Fotbalisté Ústí byli v utkání favoritem i díky špatné bilanci Vítkovic na hřištích soupeřů. Leč tentokrát poslal Ostravany do vedení Chvěja a Severočeši se na konečné vyrovnání pořádně nadřeli. Po dobrém výkonu však Vítkovice vezou domů první bod. (foto: fkusti.cz)

Na vítkovické hráče a realizační tým čekala dlouhá cesta na sever Čech, ke které byla zvolena kombinace vlaku a autobusu. S týmem díky zdravotním problémům neodcestovali Mikula a Matoušek, na lavičku se tak dostal Martišiak. Ještě, než došlo k výkopu, byla minutou ticha uznána památka Jana Linharta, bývalého předsedy představenstva FK Ústí nad Labem.

S úvodním hvizdem Královce domácí rozehráli utkání 10. kola F:NL a o dvě minuty později se dostali do své první šance, Daniel Richter kroutil míč tak šikovně, že skočil jen kousek vedle pravé tyče. Domácí ofenzivní záložník se postaral i o další nebezpečnou akci, kdy šikovnou přihrávkou uvolnil Proška a ten napálil kulatý nesmysl do břevna. Obě šance Vítkovičtí přežili a postupně začali srovnávat hru.

Klíčový okamžik přišel na konci první dvacetiminutovky. Pár přihrávek z první na pravé straně, povedený centr Surzyna a přesná hlavička Ondřeje Chvěji na přední tyči - 0:1. Domácí byli opaření a nechybělo moc, a náskok mohl po svém průniku do vápna a jedovaté střele na zadní tyč zdvojnásobit Jan Matěj. Díky drobné teči ovšem MFK vytěžil jen roh.

Hráči Ústí se po chvíli vzpamatovali a Daniel Richter táhl další útok, po jeho přiklepnutí však Matějka z hranice vápna nemířil úplně přesně. Ale to nebylo vše. Domácí záložník vychovaný v Teplicích povedenou ranou o chvíli později nastřelil tyč, dorážku Krátkého pak skvěle přečetl Květon. Vítkovičtí přežili několik velkých příležitostí Ústí a do kabin odcházeli s hubeným náskokem.

Po změně stran byli aktivní svěřeni dua Balcárek-Paul, leč Chvěja z otočky minul a pokusy Surzyna a Stříže neudělaly Tvrdoňovi větší problémy. A tak se na hřišti opět připomněl agilní Richter, jehož hlavičku musel vyrážet Květon. Matějka poté z úhlu mířil jen do boční sítě.

S uplynutím hodiny trenér Aleš Křeček sáhl ke dvojitému střídání, v rámci něhož se na plac dostal Miskovič, jenž nejprve z dálky nemířil přesně, ovšem po jeho prudkém centru z pravé strany v 68. minutě Lukáš Matějka srovnal na 1:1. O minutu později zahrávali Vítkovičtí standardní situaci, po které se následkem několika odrazů dostal míč k Zorvanovi a ten pěknou ranou překonal Tvrdoně, leč sudí Královec po několika vteřinách odpískal útočný faul a vyrovnaný stav se tak nezměnil.

V poslední pětiminutovce se ukázali oba brankáři. Nejprve zakončoval z prostoru před malým vápnem Krátký a Květon předvedl rychlý přesun i skvělé reflexy. Vzápětí se do úniku dostal Stříž a nechal vyniknout také domácího brankáře. Po závěrečném hvizdu tak na světelné tabuli svítil konečný stav 1:1, jež znamená zisk prvního bodu na hřišti soupeře a spokojenou cestu domů do Ostravy.

FK ÚSTÍ NAD LABEM - MFK VÍTKOVICE 1:1 (0:1)
Branky: 68. Matějka - 19. Chvěja. ŽK: Peterka - Matěj. Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hurych. Diváci: 485.
FK Ústí nad Labem: Tvrdoň – Krátký, T. Vlček (87. O. Jakubov), Pimpara, Prošek – M. Bílek (61. Miskovič), J. Peterka, M. Valenta (61. Drame) – D. Richter – Bassey, Matějka.
MFK Vítkovice: Květon – Surzyn, Holiš, V. Cverna (C), Stříž – Motyčka, Matěj (76. M. Kovařík) – Buchvaldek (90. Kania), Zorvan, Klusák – Chvěja (85. Suchan).

Jiří Balcárek (MFK Vítkovice): „Bod bereme s pokorou, nehráli jsme tak ustrašeně, hráli jsme odvážně i směrem nahoru. Kluky jsem nabádal před zápasem k tomu, že v Ústí nad Labem můžeme uhrát více než bod a věřil jsem, že můžeme vyhrát. V prvních patnácti minutách jsme měli problémy, domácí nás zatlačili, nastřelili břevno a tyčku. Z naší první akce jsme udeřili. Chtěli jsme dále hrát ze zabezpečené obrany, na brejkové situace. Za stavu 0:1 jsme mohli některé situace řešit jiným způsobem, Ústí nad Labem si ve druhém poločase po dvojitém střídání vytvořilo tlak. Inkasovali jsme ze standardní situace, s čímž máme dlouhodobý problém. Máme převážně hráče menšího vzrůstu, to se může stát. Poté se hra převalovala ze strany na stranu a čekalo se, kde padne gól. Přežili jsme největší šanci Marka Krátkého, která nás mohla odsoudit k prohře. Na druhou stranu my mohli skórovat prostřednictvím Michala Stříže, který šel sám na gólmana. Ve finále bod pro obě strany je zasloužený.“