:
:

BLESKOVKY

I PŘES HOŘKÝ ZÁVĚR ZA SEBOU MÁME NEJLEPŠÍ PODZIM VE FNL

Kdyby někdo příznivcům Vítkovic v červenci řekl, že jejich hrdinové budou mít po první polovině soutěže na kontě jednadvacet bodů, většina by to jistě brala všemi deseti. Pojďme si nyní společně shrnout co všechno druholigový podzim přinesl.

V létě převzal otěže prvního mužstva MFK Vítkovice Jiří Balcárek s Miroslavem Paulem a kádr doznal řady změn. Jinam odešli například Okleštěk, Žondra nebo Twardzik. Řadě dalších hráčů také skončilo hostování a vrátili se do svých mateřských klubů, řeč je třeba o Kučerovi, Urbančokovi, Prajzovi či Chmielovi. Vedení ostravského klubu společně s novým trenérským duem tedy muselo skládat z velké části tým.

Hostování se podařilo prodloužit Tomáši Vasiljevovi ze Slovácka, a také baníkovské dvojici Jan Matěj a Dan Ožvolda. Minimálně na půlrok se vrátil odchovanec tehdejších FC Vítkovice Václav Cverna a na soupisce se objevil rovněž Roman Holiš či olomoucký Matěj Hýbl. Baník Ostrava pak na hostování dodal nově brankáře Martina Šustra, obránce Josefa Celbu a do útoku také Martina Maceje. Z dorostu byli k hlavnímu týmu částečně povoláni brankáři Tomáš Netolička a David Simkanič společně s Ondřejem Moučkou.

Příprava na ročník 2018/2019 byla úspěšná tak na půl, nejvíce se povedl duel s juniorkou Zlína, kdy se hattrickem ukázal Tomáš Mrázek a Vítkovice vyhrály 5:1, naopak poslední dva duely krátkého přípravného období již vítězně neskončily. Prvoligová Karviná vyhrála hladce 4:1 a v generálce proti Frýdlantu n. O. se prosadil pouze domácí Škorik.

Hned na úvod FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zavedl los vítkovické fotbalisty na půdu Pardubic, kde se domácí dostali do vedení po deseti minutách a utkání si pohlídali, porážku 1:3 zmírnil svým prvním gólem v modrobílém dresu Martin Macej. O týden později proti Sokolovu však byli Ostravané v opačné roli a už v deváté minutě přidal útočník hostující z Baníku Ostrava svou druhou trefu v ročníku, na kterou vzápětí navázal Martin Motyčka. Vítkovice tak získaly první tři body pod trenérem Balcárkem. Utkání však nedochytal Josef Květoň, který utrpěl zranění kotníku a musel na zbytek podzimu přepustit své místo Martinu Šustrovi. Získané body se ovšem nepodařilo potvrdit na půdě Táborska, přestože se opět na konci úvodní desetiminutovky trefil Vasiljev, celek z Tábora skóre čtyřmi brankami otočil. Poslední branku přidal Zbyněk Musiol, který se do sítě svého bývalého zaměstnavatele trefí snad pokaždé.

Vzápětí přišla další cesta na půdu soupeře, tentokráte do favorizovaného Hradce Králové, kde však ostravská družina předvedla výborný defenzivní výkon a připsala si první bod z venku za bezbrankovou remízu. Do třetice se jelo do Nového Jičína, kde Vítkovice naplnily očekávání a první kolo poháru vyhrály poměrem 4:1. Hattrickem se tehdy zaskvěla nová akvizice Igor Súkenník, společně s ním dostal svou první šanci v Balcárkově týmu také obránce Matěj Končal. Dobrá forma pokračovala také v dalších zápasech při výhře 2:0 nad Varnsdorfem a zejména pak v Jihlavě, kde modrobílí před televizními kamerami domácí pořádně potrápili a o vítězství přišli až vinou penalty v nastaveném čase. Únik Martina Maceje z půlky hřiště a ránu pod břevno si fanoušci rytíře Vítka jistě budou dlouho pamatovat. Stejně tak výslednou remízu 2:2.

Sedmé kolo nabídlo derby s Třincem a Vítkovice byly proti překvapivě poslednímu celku tabulky F:NL favoritem. Hosté posíleni o Ondřeje Kušníra ale nepřijeli odevzdat body, ba naopak ve 21. minutě právě odchovanec FC Vítkovice vstřelil vedoucí branku, rychle však vyrovnal Motyčka a poté se prezentoval nádhernou dalekonosnou ranou, která jistě aspiruje na nejhezčí branku MFK v této sezóně, obránce Matěj Končal. Definitivní pojistku zajistil gólem na 3:1 Igor Súkenník. Balcárkova družina se najednou ocitla na předních místech soutěže a soupeři s ní museli začít počítat.

Nic na tom nezměnilo ani pohárové utkání ve Vyškově, kde to po pětatřiceti minutách vypadalo na postup, avšak nakonec z toho byla prohra 2:3 v prodloužení a konec nadějí na utkání s prvoligovým mužstvem. V polovině září, po reprezentační přestávce vyplněné přátelským utkáním s Baníkem, na vítkovické fotbalisty čekala cesta na půdu dalšího favorita na postup - Českých Budějovic. Prokletí Střeleckého ostrova se však prolomit nepodařilo a domácí vyhráli hladce 3:0, navíc v 69. minutě se stal prvním podzimním vyloučeným hráčem MFK Končal.

Přelom září a října obstaraly dva domácí duely s čtrnáctidenní přestávkou. Nejprve do Ostravy přijela ambiciózní Chrudim podpořená dobrými výsledky. Velmi sympatickým výkonem se prezentovala i na Městském stadionu a po zásluze vedla, ovšem velký zápas hrál Josef Celba, který nakonec vyrovnal. V nastavení první půle pak došlo ke kuriózní situaci, kdy dvakrát za sebou dostal žlutou kartu za faul na útočné polovině Vašulín a hosté šli do deseti. Nováček následně dlouho odolával, ale dvě minuty před koncem našel nádherným centr Davida Paška hlavu Vladimíra Mišinského a ten rozveselil domácí fanoušky. Červená karta ovlivnila také duel s Vlašimí, předčasně do sprch v 62. minutě odházel Hadaščok, to už ale modrobílí vedli po brance Vasiljeva. Nový muž na lavičce soupeře - Erich Brabec - dělal, co mohl, odložil i sako, ale jeho svěřenci se už na srovnání nezmohli, a to i díky dobrému výkonu stoperů Mikuly s Cvernou. Série skvělých výsledků vynesla Vítkovice až na fantastické čtvrté místo.

Není tak divu, že na dalekou cestu do Ústí byla kladena velká očekávání, leč ta vzala za své hned po devíti minutách hry, kdy se trefil Matějka, a po změně stran po třech letech i kapitán Peterka, snížení z kopačky Matěje už přišlo příliš pozdě. To následující zápas v Prostějově už přinesl kýžené ovoce alespoň v podobě cenného bodu za bezbrankovou remízu, přestože domácí měli po celou dobu výraznou herní převahu, řadu šancí a průběh ovlivnila vyloučení na obou stranách. Proti Žižkovu chtěly Vítkovice navázat na skvělou domácí formu a to se také podařilo, byť první pětačtyřicetiminutovka zdaleka nenabídla líbivý fotbal, tak po změně stran Vítkovice zabraly a Mišinský dvěma trefami zajistil další domádí výhru. S jednadvaceti body po třinácti zápasech musel být každý fanoušek MFK Vítkovice nadmíru spokojen.

Do Brna se tedy jelo s velkýma očima, leč taktika Zbrojovky byla jasná - rychle udeřit. To se podařilo po opakovaném rohu hlavičkou Krejčího a když se poté během deseti minut dvakrát trefil Štěpanovský, bylo po zápase. Ostravané se už na odpor nezmohli, naopak Martin Šustr byl pod neustálým ohrožením a musel předvést řadu dobrých zákroků, prohru 1:4 ale odvrátit nemohl. Zatímco doma byly Vítkovice stoprocentně úspěšné, čekání na vítězství venku se protáhlo na více než rok. Všichni se neustále ptali, co je na půdě soupeřů jinak. Proč to doma tolik jde a na půdě soupeřů nikoliv. Jenže nastal šok.

První polovinu soutěže završil zápas se Znojmem, které do Ostravy nepřijelo v lehké pozici a po třech prohrách v řadě. Dlouho to na hřišti vypadalo na vyrovnaný souboj, ovšem pak si otevřel střelnici Teplý, jenž zkompletoval čtyři zásahy během pětadvaceti minut hry. Obrana se sesypala a ani míče se už pak neodrážely zrovna šťastně. Před koncem první půle se navíc nechal vyloučit Roman Holiš. Na Martina Šustra se pak valil jeden útok za druhým, Jihomoravané na něj vyslali neuvěřitelných šestnáct střel a výsledné skóre 0:6 šokovalo snad úplně všechny. Leč každá série jednou končí...

V rámci jarní předehrávky mohli svěřenci trenéra Balcárka zachránit dobrý dojem v Sokolově, ale ani výprava na druhou stranu republiky nedopadla dobře. Značně obměněná sestava soužená karetními tresty i zdravotními problémy nedokázala náporu domácích dlouho odolávat, a naopak sama si příležitosti nevypracovala. Baník si v poklidu došel pro vítězství poměrem 4:0. Pozitivem budiž alespoň návrat Josefa Květoně, který se již objevil na lavičce. Zimní přestávka však přišla v pravou chvíli.

Suma sumárum? I přes hodně hořký závěr podzimní části soutěže je získaných jednadvacet bodů skvělým počinem, za který je potřeba hráčům i trenérům poděkovat, vždyť je to o bod více, než co měly Vítkovice za předešlé dva podzimy dohromady.

Příště se podíváme na statistiky a slovo dostane také trenér Jiří Balcárek.