:

BLESKOVKY

ROČNÍK 2018-2019 VE STATISTIKÁCH. KDO SI JAK VEDL?

Již za týden se hráči sejdou před novou sezónou, ale než se tak stane, pojďme se podívat na to, jak si tým i jednotliví hráči vedli v sezóně 2018-2019 z pohledu statistik. Možná budete překvapeni.

Jak všichni víme, tak Vítkovice skončily svůj nejúspěšnější ročník za posledních patnáct let. Osmé místo a záchranu ve velkém předstihu by tipoval před sezónou jen málo kdo, přesto se to trenérské dvojici Balcárek-Paul podařilo. A nejen jim, ale také sedmadvacítce fotbalistů, kteří na tom mají velký podíl.

Jedenáct výher, sedm remíz a dvanáct proher při skóre 32:44, to je bilance MFK v nedávno skončeném ročníku. Kaňkou na vyrovnané bilanci, jejíž důsledkem je 40 bodů, tak zůstává jen výrazné negativní skóre zapříčiněné zejména závěrem podzimní části.

V tabulce domácích zápasů patří modrobílým sedmé místo při aktivním skóre 19:17. Venku se mužstvu Jiřího Balcárka dlouho nedařilo, přesto se nakonec podařilo vyhrát v Chrudimi a Znojmě, což v tabulce venkovních duelů stačí na 12. příčku za 11 získaných bodů.

Statistika také odhalí, že Vítkovice vstřelily hned třetinu svých branek v závěrečné čtvrthodině, naopak nejméně produktivní byly okolo poločasové přestávky. Zároveň ve třetině zápasů nedokázaly vstřelit ani jeden gól.

Jestliže zůstaneme u statistik počtu branek, tak musíme přiznat, že vyloženého střelce bychom v týmu nenašli. Naopak, o branky se postaralo hned 16 hráčů. Nejproduktivnější byl ze startu sezóny Martin Macej, ale po skvělé srpnové formě postupně ze sestavy ze zdravotních důvodů vypadl. Zodpovědnost převzal Vladimír Mišinský, ale na jaře laboroval se zraněním i on a další zásahy nepřidal. Naštěstí se objevil nový střelec v podobě Honzy Matěje. Všichni tři zmínění se trefili čtyřikrát. Na paty jim v závěru začal šlapat Jiří Januška, který se stejně jako Martin Motyčka trefil třikrát.

Střelci: 4 - Macej, Mišinský, Matěj; 3 - Januška, Motyčka; 2 - Vasiljev, Pašek, Holiš; 1 - Končal, Celba, Cverna V., Januška, Surzyn, Praus, Súkenník, Chvěja.

Situace ve střídání se střelců tak nějak kopíruje hrátky se sestavou, které vítkovický tým potkaly vinou řady zranění. Ani jeden hráč tak neodehrál všech třicet utkání. Zkuste si tak tipnout, kdo toho odkopal nejvíce? Odpověď vás možná překvapí, ale nejvíce minut na hřišti strávil Josef Celba - 2573 minut. Devětadvacet utkání odehrál rovněž David Mikula (2507 minut). Na druhou stranu své první minuty mezi muži posbírali tři dorostenci - Leixner, Tilscher a Vrzal. Ti tak doplnili Matěje Prause a Davida Simkaniče, kteří se s A-týmem připravují již déle a během jara se do týmu zapracovali.

Na podzim byla velkou otázkou disciplína, neboť hráči občas sbírali velké množství žlutých karet. Na jaře už to tak bylo lepší. Rekordmanem se v uplynulém ročníku stal Roman Holiš s deseti žlutými kartami. Dvě poslední utkání na hřišti chyběl David Pašek, jenž pykal za 8 žlutých. Nejvzornějším je v tomto ohledu Ondřej Chvěja, 646 minut a žádná žlutá karta. Pokud počítáme i brankáře, tak Martin Šustr nedostal na podzim žádnou žlutou kartu. Červený kartónek obdržela trojice Končal, Pašek, Holiš.

ŽK: 10 Holiš; 8 - Pašek; 7 - Mikula, Motyčka; 5 - Cverna, Vasiljev; 4 - Celba, Matěj, Ožvolda; 3 - Končal, Hýbl; 2 - Bzirský, Surzyn, Januška, Kaloč; 1 - Miker, Súkenník, Mrázek, Macej;

ČK: Končal, Pašek, Holiš.

Musíme se zaměřit také na gólmany, celkově se mezi tyčemi vystřídali všichni tři. Dle statistik si nejlépe vedl jarní hrdina Josef Květon. Martin Šustr sice také předváděl skvělé zákroky, jenže závěr podzimu pro něj znamenal velké zhoršení čísel. Květon ve čtrnácti zápasech udržel šest čistých kont a inkasoval jen 13 branek, Šustr, jenž jaro strávil ve Vyškově, obdržel 27 branek a ze hřiště odešel nepřekonán v pěti případech. Dva zápasy odchytal také David Simkanič.