:
:

logo

BLESKOVKY

TRENÉR JIŘÍ BALCÁREK: PRACUJEME NA ZKVALITNĚNÍ KÁDRU, CHCI HLADOVÉ HRÁČE

První půlrok má za sebou na lavičce Vítkovic dvojice Jiří Balcárek a Miroslav Paul. Výsledkem je průběžné desáté místo a 21 bodů. Co se povedlo či nepovedlo, na čem je potřeba nejvíce zapracovat a první hráčské změny odhalí náš rozsáhlý rozhovor.

Pane Balcárek, jak byste celý podzim na lavičce MFK Vítkovice zhodnotil?
Po mém příchodu nastala obrovská proměna kádru, kdy odešlo nějakých osm hráčů. Oproti celkům se stabilnějším kádrem jsme tedy začínali v tíživé situaci. Hned na začátku jsme hráčům řekli, že to máme založeno na týmovosti a organizaci hry. K prvnímu utkání do Pardubic jsme však nejeli kompletní, získali jsme pak ještě Václava Cvernu a později na pohárové utkání se přidali Matěj Končal a Igor Súkenník. Až poté jsme byli kompletní. Domácí šňůra výher nás vynesla do klidného středu, ale sami jsme si vědomi svých rezerv, v našem případě nám dlouho nejdou venkovní zápasy. Možná je to však způsobeno také typologií hráčů, jenž ve Vítkovicích máme, a určitě to budeme chtít zlepšit. Kaňkou na celém podzimu jsou poslední tři utkání, to už jsme ale museli řešit řadu vykartovaných a zraněných. Oproti našemu slušnému utkání v Jihlavě nám v Sokolově chyběla hned pětice hráčů základní sestavy. Při našem úzkém kádru je to velký zásah. Určitě v tom však nehledám výmluvu, naopak je to něco, na čem musíme zapracovat. Kdyby nám však někdo před sezónou řekl, že budeme mít po podzimu jednadvacet bodů, tak bychom to brali. A i po tom průběhu to s pokorou bereme, ale zároveň ještě máme na čem pracovat. V zimě na to máme daleko víc času.


Jednadvacet bodů je asi nad očekávání, vnímáte to tak? Jak jste s tímto spokojen?
Nemám rád kdyby. Kdybychom posledních pět minut v Jihlavě zvládli, měli bychom o pět bodů více a tak dále... Ve fotbale se na kdyby nehraje. Prostě faktem je, že máme jednadvacet bodů a můžeme polemizovat, jak s tím jsme spokojeni či nikoliv. Já tam vidím klady i nedostatky, na kterých budeme pracovat. Ať už jde například o složení kádru, kdy nás někteří opustí, a naopak budeme hledat typologicky hráče, kteří nám chybí. Máme na to dva měsíce.


Doma jste dlouho chránili pevnost, která padla až v patnáctém kole, leč dost krutým způsobem. Bylo těžké se s tím vyrovnat?
S podobnou porážkou se každý trenér dlouho smiřuje. Dumal jsem nad tím, kde jsem udělal chybu. Dlouho mě to štvalo a já doufám, že to štvalo i hráče.


V závěru se nakupily disciplinární tresty za žluté a červené karty, co s tím lze dělat?
Máme jasně daný pokutový řád, kdy jsou hráči trestání, řekl bych, nemalými částkami. Jakožto trenéři apelujeme na to, abychom měli organizovanou hru a karty nedostávali, ale v samotném utkání je pak hráč pod tlakem a v emocích, tak to třeba nezvládne.


Pojďme ke konkrétním hráčům. Hned ve druhém kole se zranil Pepa Květoň, který takřka celý podzim nebyl k dispozici...
Před sezónou jsme to měli nastaveno tak, že jsou oba brankáři na stejné úrovni. Začal chytat Pepa Květoň, protože Martin Šustr byl před příchodem z Baníku dlouhodobě zraněný. Sám pak však při zranění Pepy dostal příležitost a zvládl to dobře.


Na konci srpna se k týmu připojili Končal a Súkenník, kteří dostali půlroční smlouvu. Jak hodnotíte jejich angažování?
Mužstvu v určitých fázích dali to, co potřebovalo. Končal přispěl svou rychlostí, výbušností a svými centry, stejně tak nám pomohl Igor Súkenník. Igor už ale dále do přípravy nenastoupí a Matěj se musí nejdříve uzdravit.


Na čem musíte v zimě nejvíce zapracovat?
Chceme přivést typy hráčů, které nám pomohou získávat také body venku, a rovněž zkvalitnit kádr. Dostatek času chceme využít též k práci na kondici a postupně se dostaneme i k herní stránce. Máme jen jednadvacet bodů, takže ještě nejsme zachráněni, čeká nás ještě dost práce. Ke klidu potřebujeme nějakých 33, 34 nebo 35 bodů. První zápas doma začínáme s Táborskem, pak ale na vlastní půdě přivítáme soupeře z horní části tabulky - ať už jde o Hradec, Jihlavu, České Budějovice a další, získávat body tak určitě nebude jednoduché.


Mluvil jste o zkvalitnění kádru, které posty bude třeba posílit?
To bych si zatím nechal pro sebe, na zkvalitnění kádru dlouhodobě pracujeme. Například se snažíme, aby zůstal Vasiljev, jenž je tady na hostování ze Slovácka. Prakticky se všemi hráči jsem po skončení podzimu dělal pohovory, kdy jsme mluvili o jejich představách a budoucnosti. Nechci tady hráče, které tu jen někdo chce dát. Už jsem několik takových agentů odmítl. Já chci ve Vítkovicích hladové hráče.


A koho tedy už dále neuvidíme?
Momentálně do přípravy nenastoupí Súkenník a Mrázek. A uvidíme, jak to bude vypadat v zimě, protože pokud přijdou na zkoušku hráči, kteří mě přesvědčí, že jsou lepší než někdo ze stávajícího kádru, tak ten hráč bude muset odejít na hostování. Naopak nové smlouvy podepsali Pepa Květoň a Václav Cverna.


Jak se vyvinula situace ohledně Josefa Celby, který svými výkony připoutal pozornost?
Pepa Celba přišel z Baníku Ostrava s tím, že v Třinci hrál jen za juniorku. Tady se svými výkony vypracoval nahoru, sám bych ho hodnotil jako jednoho z nejlepších hráčů. Baník si jej nyní vzal do přípravy prvoligového mužstva, takže kluci vidí, že se mohou přes Vítkovice dostat do nejvyšší soutěže.


Na lavičce se během podzimu objevovali rovněž dorostenci Moučka či Simkanič. Plánujete jim dát více příležitostí?
Oba s námi už tento půlrok trénovali a Ondra Moučka nastoupil na pár minut i v posledních třech utkáních. Když má hráč kvalitu, kterou chci, a chce na sobě pracovat, tak nemám problém poslat na hřiště klidně i dorostence.


Už víte, jak budete čerpat síly na jaro?
Teď máme volno, potom hráči budou dva týdny běhat na Runtastic, aby přišli 7.1. připraveni. Není to úplně tak, že mají od posledního do prvního tréninku úplné volno. Já jakožto trenér volno nemám, protože jsme sice skončili tréninky, ale jsem v kontaktu s jinými kluby a hráči. Pracuji na tom, abychom v příštím roce byli úspěšní.


Rád bych ještě fanouškům poděkoval za podporu a přeji jim vše nejlepší do nového roku, hlavně pevné zdraví.

 

(Vloženo 11.12.18)


 

zpět

 

 

VIDEO

FOTOGALERIE
FC S&B Vlašim

MFK Vítkovice


VS

8.MU, NE 15.9., V 17:00, Vlašim

2019-09-17

Umístění v tabulce

A-tým

# Klub Kolo V R P Skóre Body
1. FK Pardubice 6 4 2 0 9:2 14
2. FC Vysočina Jihlava 6 4 1 1 9:4 13
3. FK Viktoria Žižkov 6 4 0 2 11:5 12
4. FK Dukla Praha 6 4 0 2 11:6 12
5. FC Hradec Králové 6 2 3 1 14:6 9
6. SK Líšeň 6 2 3 1 12:10 9
7. FC Zbrojovka Brno 6 2 3 1 9:7 9
8. FK Ústí nad Labem 6 2 2 2 7:8 8
9. FC Slavoj Vyšehrad 6 2 1 3 9:10 8
10. MFK Chrudim 6 2 1 3 6:11 7
11. FK Fotbal Třinec 6 1 3 2 8:9 6
12. 1.SK Prostějov 6 1 3 2 6:8 6
13. FK Varnsdorf 6 1 3 2 9:19 6
14. FC S.&B. Vlašim 6 1 1 4 5:8 4
15. MFK Vítkovice 6 1 1 4 6:11 4
16. FK Baník Sokolov 6 1 1 4 4:11 4

Následující program